Haber

Vanlı kadınlar kooperatif bünyesindeki kursta meslek öğreniyor

Van’da geçen yıl faaliyete geçen Tuşba Kadın Kooperatifi bünyesinde dikiş nakış kursuna katılan 100 kadın hem mesleği öğreniyor hem de ürettiklerini satarak kazanç elde ediyor.

Kadınlar kursa kayıt yaptırarak haftanın 5 günü usta eğitmenlerden eğitim alıyor ve sağlanan imkanlarla kendilerini geliştiriyorlar.

Aldıkları eğitimle yöresel elbise, gelinlik ve ağabeylerine kıyafet dikmeyi öğrenen kadınlar, bu eserleri satarak aile ekonomilerine de katkıda bulunuyor.

Tuşba Kadın Kooperatifi Başkanı Cemile Soysal, amaçlarının kadınların meslek sahibi olmasını sağlamak ve onlara ekonomik özgürlük kazandırmak olduğunu söyledi.

Kooperatifin geçen yıl kurulduğunu belirten Soysal, “Kurslara 100 kadın geliyor. Buraya gelenler sadece gelir elde etmiyor, aynı zamanda aldıkları sertifikayla mesleği öğreniyor ve iş yeri açıyor. Bizim bir Avrupa Birliği projemiz var. Projelerle kadınların yurtdışına çıkması için elimizden gelen tüm desteği sağlıyoruz.” dedi.

Kursiyerlerden 3 çocuk annesi Mukadder Özgül, aldığı eğitimle kariyer yaptığını belirterek, “Usta eğitmen olmayı ve kendimi geliştirerek öğrenci yetiştirmeyi hedefliyorum. Haftanın 5 günü antrenman yapıyoruz. Kendimi geliştiriyorum. Ayaklarımın üzerinde durup sosyalleşmek istiyorum. Her gün bir şeyler öğrenmek çok güzel.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu